GuruHealthInfo.com

Превенција на коронарна срцева болест: интервју со кардиолог



Видео: коронарна срцева болест, ангина, исхемична срцева болест

Д-р Итан Вајс, познатиот американски кардиолог

Д-р Итан Вајс (Итан Вајс) - познат американски кардиолог, кој е специјализиран за коронарна срцева болест.

Поле на професионален интерес на д-р Вајс опфаќа превентивни кардиологија, генетиката на кардиоваскуларни болести и пореметувања на липидниот метаболизам.

Д-р Вајс работи во една од најдобрите американски медицински установи - на Универзитетот во Медицинскиот центар во Калифорнија во Сан Франциско (UCSF).

Во нашата денешна интервју разговаравме со лекар на тема превенција коронарна срцева болест, и го доведува во прашање за професионален и личен живот.

- Кажи ми, Докторе, што мислите најважната работа за еден човек кој сака да се возраста без коронарна срцева болест и заштита од својата фатални последици?

- За да започнете, морам да кажам дека коронарна срцева болест (КСБ) е во голема мера определена од страна на генетската компонента на кои современата медицина не може да влијае. Тоа е она што го наследуваме од родителите, па затоа е важно да се знае како тие се со срцето на предметот.

Вториот многу важен фактор на ризик што можеме да влијаеме - е пушењето цигари. Во принцип, пушењето - лоша навика во сите погледи, при што не само на пушач, но, исто така, секој кој е во близина. Тоа е опасно не само за да се пуши, но, исто така, да живеат или работат со пушачи. Се прашувам што оваа смртоносна навика се уште е легално.

Конечно, важно нашиот начин на живот и исхрана. Ако сакате да се најде здрава старост, а потоа ќе мора да работат на себе. Вие треба да се вежба редовно, се јаде балансирана (што е напишано илјадници статии и вежби). Како и за вежбање, јас препорачувам нешто што ја забрзува твојата срцева: брзо одење, танцување, пливање, трчање, возење велосипед, скокање.

Јас разбирам дека нашата работа и на дивиот ритам на живот не дозволува да се направи пат за сериозна студија, но тоа не е причина. Признавам тоа, дека секој е најмалку половина час на денот, кога се распаѓа на каучот и да се види вашите омилени покаже или седат на социјалните мрежи. Земете 30 минути на ден за вежба за срцето, а во иднина тоа ќе ви благодарам!

- Што ви е јасно од терминот "Здрава храна за срцето"?

- Постои значајна разлика меѓу она што јас разбирам со терминот "здрава храна за срцето", и тоа обично се препорачува за губење на тежината. Телесната тежина - ова еден, а за одржување на коронарните крвни садови чисти во текот на годините - уште неколку.

Се разбира, ако да се види мене доаѓа еден човек атеросклероза со дебелината, првото нешто што ќе го препорачуваме да изгубат тежина. Прво треба да извесно време за да се ограничи на калории, масти и јаглехидрати, како и работата на неговата физичка форма.

Но просечната здрав човек кој веќе има воспоставено диета, не треба да се брои калории. Ако извади малку тежина, се намали на дел е доволно. Тоа е едноставен: се погледне во вашиот вообичаен ручек, и ментално далеку во 1/5 од фактот дека на една чинија. Отсечени, се разбира, најдобриот дел, кој е шпагети, салата, наместо. Ќе го добиете идеја.

Лично, мислам дека повеќето здрава за срцето на традиционалната медитеранска исхрана. Јас не строго се придржуваат до оваа диета, но водени од неа. Особено, тоа е ограничена само на "белата" јаглехидрати и претпочитаат целата zlakam- одбие масни месо, риба за јадење и наместо ptitsu- редовно јадат ореви, особено бадеми и свежи ореви.

- Кои се најчестите митови за коронарна срцева болест?

- Тоа ме вознемирува тоа што многу луѓе погрешно веруваат коронарна срцева болест издава само со полно седентарен начин на пушачи. Луѓето мислат дека ако тие се грижат за себе, тие може да заборави за болести на срцето и да не одат на кардиолог. Сепак, луѓето мислат дека младите не се засегнати.

- Д-р Вајс, како да се одлучи да се вклучат во кардиологија?

- Ова е многу интересно прашање. Татко ми беше кардиолог, толку познато заблуда дека јас само одлучи да оди стапките на својот татко. Всушност, во областа на професионални, секогаш сум сакал да се вика "син Џејмс Вајс." Но, тоа така се случи дека сум си од мојата младост вака областа на медицината, јас сум задоволен delved во принципите на срцето, неговата анатомија. Тоа е само судбина.

- Ако не сте поврзани живот во медицината, тогаш кој ќе биде?

- Па, ако имам талент, тој ќе стане музичар. Јас студирал музика во колеџ, и јас навистина се допадна, и моите родители добри музичари. Но, за жал, јас не имаат талент!

- Што професионално моменти најмногу ве мотивира?

- Многу такви моменти. Тоа е зошто јас сакам мојата работа. Иако имам прекрасно семејство и многу проблеми личен план, јас со нетрпение очекуваме да во утринските часови да одат на работа и го направи она што го прават најдобро - помагање на пациентите.

Тоа ми дава задоволство да се види живи и здрави луѓе кои ги користи нивното знаење и искуство, поддршка за повеќе од 10 години, а можеби и повеќе. Јас разбирам совршено добро она што може да се случи со нив во тоа време без квалификувано третман и набљудување. И тоа е навистина убаво. Јас чувствувам дека донесе вистинска корист на светот.

Во прилог на клиничка работа што се прави истражување и предавања на универзитетот. Се разбира, јас сум многу задоволен да придонесе за иднината на медицината и споделување на професионално знаење на помладата генерација на лекарите, тоа е убаво да се види во очите на вистински интерес.

- Што сметате дека е најдобар во нивните болници?

- Медицинскиот центар UCSF, каде што се практикуваат за многу години, има голем дух на соработка. Во канцеларијата, на приемот во болница, во своите истражувачки лаборатории - каде можам да се помогне на колегите или заеднички напори за решавање на комплексно прашање. Целиот персонал на UCSF фокусирани на најдобар можен крајниот резултат, што не може да се постигне без заеднички напори и соработка.

- Ви благодариме за вашиот искрени одговори, д-р Вајс!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Воспалително заболување на цревата се поврзани со ризикот од кардиоваскуларни болестиВоспалително заболување на цревата се поврзани со ризикот од кардиоваскуларни болести
Коронарна срцева болест: ангина пекторис, третманКоронарна срцева болест: ангина пекторис, третман
Burnout на работа - на патот кон заболување на коронарните артерииBurnout на работа - на патот кон заболување на коронарните артерии
Жолчните камења да го зголеми ризикот од срцеви заболувањаЖолчните камења да го зголеми ризикот од срцеви заболувања
Дијагноза на коронарна артериска болестДијагноза на коронарна артериска болест
Стабилна ангина и дијабетесСтабилна ангина и дијабетес
Коронарна срцева болест убива повеќе жени отколку мажиКоронарна срцева болест убива повеќе жени отколку мажи
Историја на терапија на болестаИсторија на терапија на болеста
Третман на одредени групи на пациенти. Карактеристики на ВСМ кај младитеТретман на одредени групи на пациенти. Карактеристики на ВСМ кај младите
Главните карактеристики на патологијаГлавните карактеристики на патологија
» » » Превенција на коронарна срцева болест: интервју со кардиолог