GuruHealthInfo.com

Момче од Јута е алергичен на протеини цврста храна

Во најлош случај денови, кога 19-годишниот Алекс мустак (Алекс Visker) гледа лазања на неговата мајка или чоколадо со вкус на роденденска торта, тој за жал остава кујната и заклучени во неговата соба.

Момчето не знае што ќе се претвори дури и мал малку на нормална храна за него.

По употребата на какви било производи тинејџер неколку дена кои страдаат од болки во стомакот, слабост, осип, тешка гадење и главоболка.

И покрај сериозните неговата болест, Алекс неодамна матурирав во неговиот роден град Lei.

"Се чувствувам гладен, јас секогаш сакаат да јадат, но јас веќе знам дека тоа не е достоен за тоа. Не вреди мојот живот. Јас сум среќна поради тоа што го правам во живо ", - вели Алекс, во интервју за магазинот People.

Кај адолесцентите, необични и тешки алергии на храна, имено протеински компоненти на цврста храна.

Во текот на изминатите 4 години, тој беше во можност да се јаде едно парче солидна храна, и хранливи материи што се добива преку цевка во стомакот поврзани директно на стомакот. Откако докторите истури Алекс Хипоалергично специјални високо-енергетски микс.

"Јас дури и не може да се стави нешто во вашата уста да се почувствува вкусот на производот. И тоа е многу тешко, бидејќи се сеќавам како вкусни оние или други работи. Пред очите и мирисот на храната, особено на оној што некогаш сакав - ова е вистински тест. Но, јас не сакаат да се чувствуваат мизерно, "- вели Алекс.

Иако ретки болести Алекс дури и не знаат сите лекари, дерматолог од Солт Лејк Сити Gleyh Gerald (Gerald Gleich) беше во можност да се најде вистинската комбинација на лекови за борба против оваа тешка алергии. Тоа вклучува дрога Xolair (омализумаб) и антихистаминици. Плус не е обична храна - само специјална смеса преку цевка.



"Ситуацијата е многу ретка Алекс. Момчето беше на работ на исцрпеност, кога тој прв пат се појави во мојата канцеларија. Но, денес тој е многу подобро отколку пред една година, "- вели д-р Gleyh.

Алекс - трет од четирите момчиња во семејството на Кевин и Џоди мустаќи. Алекс прв разболе после јадење на многу рана возраст. мајка Алекс вели дека тој бил постојано мачени гадење, болки во мускулите и болки во зглобовите и во петто одделение, неговата состојба се влошува брзо.

Лекарите мал град во болниците беа обесхрабрени од случајот Алекс и го стави еден по друг во ред дијагнози - од ментални нарушувања на запек. Додека родителите не се најде на лекар Gleyh и му ги покажа на момчето.

Gleyh назначен моќни антихистаминици и подоцна Xolair дрога, која во САД традиционално се пропишани за астма и хронична идиопатска уртикарија.

болест Алекс - редок вид на системска мастоцитоза, генетска болест во која телото гради голем број на маст-клетки и како одговор на едноставен GTA предизвикувачи се појави тешка алергиска реакција.

По вклучувањето на уредот за напојување преку цевка Алекс се чувствува многу подобро, иако до крајот на средно училиште, тој пропушти повеќе од 300 дена во годината поради болест. Денес тој се надева дека ќе почнат да учат онлајн колеџ, за да мастоцитозата убиен неговиот сон - да стане програмер.

Импресиониран од еластичност и оптимизмот на Алекс, неговите пријатели и познаници организираа кампања за да се соберат средства преку сајт GoFundMe на семејство што човек би можел да ја плати школарината, скапи третмани и посебна храна.

"Морам да бидам благодарен што ќе се разбудам во утрото и да живее. Во нашето општество, сè се врти околу храната, но научив да живеам со тоа. Се сеќавам на она што вкус, но тоа не е важно за мене, и тоа е сосема доволно, "- вели Алекс.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Заситени мирис на храна обесхрабрува апетитотЗаситени мирис на храна обесхрабрува апетитот
Што е најкорисен протеински производи?Што е најкорисен протеински производи?
Специфичниот карактер на дете до една годинаСпецифичниот карактер на дете до една година
Излегува дека најдобрите љубовници во светот - тоа е Индијанците!Излегува дека најдобрите љубовници во светот - тоа е Индијанците!
Антибактериски пластични белка од јајцеАнтибактериски пластични белка од јајце
Поранешниот домаќин на "такси" беше жртва на автомобил крадциПоранешниот домаќин на "такси" беше жртва на автомобил крадци
Дете кое сака да јадеДете кое сака да јаде
Трансплантација на коскена срцевина зачувани момчето од алергииТрансплантација на коскена срцевина зачувани момчето од алергии
Зошто овие луѓе имаат постигнато успех?Зошто овие луѓе имаат постигнато успех?
Алергии на храна кај децата постари од 7 годиниАлергии на храна кај децата постари од 7 години
» » » Момче од Јута е алергичен на протеини цврста храна