GuruHealthInfo.com

Спречување на срцеви заболувања кај жените (дел 2)



Видео: Експерт жирито Gichev. Спречување на срцеви заболувања. дел 2

Cодржина

Ана Thorson, познатиот американски кардиолог

Вашето внимание е поканет на вториот дел од интервјуто со д-р Ен Thorson, која ќе продолжи да се зборува за спречување на срцеви заболувања кај жените.

- Д-р Thorson, да се вратиме на превенцијата. Ако жената има семејна историја на кардиоваскуларни болести, на пример, телото произведува многу холестерол, без разлика дали тоа ќе биде во можност да влијаат на овој ризик, или е тоа судбина?

- Тоа не е судбина. Бројни научни студии укажуваат на тоа дека сите ние може да се намали кардиоваскуларниот ризик со помош на збир на мерки кои вклучуваат следење крвен притисок, одржување на здрава тежина и шеќерот во крвта, редовно вежбање, избегнување на штетните навики (пушење). За намалување на холестеролот во некои случаи, пропишува намалување на липиди лекови. Сите настани во комплекс може да се намали ризикот од 3-5 пати, и тоа е многу важно.

- За жал, милиони жени продолжуваат да пушат. Некои Наѓ, таа не може да го направи тоа, другите не гледам поентата. Да ни помогне да се разбере зошто пушењето е толку опасно за садови? Можеби тоа ќе им даде уште еден аргумент?

- Знаеме дека на неколку механизми на штетното влијание на пушењето на артериите. Една од работите кои влијаат на садови и внатрешните обложување доведуваат до појава на талози - е јаглерод моноксид (CO) влегува во телото, вклучувајќи чад од цигари. Очигледно, не постои директен токсичен ефект на јаглерод моноксид на ѕидот на артеријата.

Покрај тоа, научниците веќе знаете дека не постои минимум безбедно доза на тутун. Дури и една или две цигари теоретски може да се зголеми згрутчување на крвта и да доведе до формирање на потенцијално опасни згрутчување на крвта. Trombe, кој може да предизвика срцев удар или мозочен удар.

Еве што треба две добри причини да се откажат од цигарите, како е можно поскоро.

- Јас разбирам дека во дијабетес пациенти се препорачува дури и потешко да се контролира холестеролот и крвниот притисок параметри. Ве молиме да ни кажете во врска со ризиците за жените кои страдаат од дијабетес.

- Да, дијабетес речиси двојно го зголемува ризикот од кардиоваскуларни настани кај жените. Затоа, кај овие пациенти, јас Ви препорачуваме да се направи за да се спречи многу повеќе. Кај жените, тоа е веројатно повеќе потентен фактор на ризик отколку за посилниот пол. Јас секогаш се каже моите пациенти со дијабетес, па тие не заборавајте да го следат притисок и холестеролот, да се вежба, јадат рационално и често доаѓаат во болница за испитување.

- Замислете жена над 40 години, или дури и 50 години, таа ја гледа во себеси во огледало и во очај вели за себе: "Јас изгледа страшно, јас сум само масти!". Но, тогаш тој се сеќава на возраст и го фрла на идејата на работа на вашето тело. Дали е вистина дека на одредена возраст, тоа е премногу доцна за да се вклучат во оваа бројка?

- Запомнете, почитувани дами: никогаш не е премногу доцна за да се справи со нив! На било која возраст, можете да почнете со вежбање на умерен интензитет. Дури и ако 50-60 години, се уште е можно да се оди на лекар, да се испита и да разговараат за можноста за спорт. Остатокот - ова е изговор.

Запомнете дека само 60 минути на умерена физичка активност неделно ќе бидат корисни за вашиот кардиоваскуларен систем, а не да се спомене и повеќе амбициозни програми за обука. Но, како и во секој друг случај, обидете се да се направи без фанатизам.

Тоа е можно да се оди само по должината на плажа - молам. Тоа е можно да се оди до продавница пешки - можете да го користите. Кажи им на вашата работа се 10 минути брзо темпо, одиме оваа дистанца, наутро и навечер, со резултат од 5 работни дена ќе се акумулира 100 минути на умерена физичка активност, наместо на 100 грама на вишокот на масти. Тоа е повеќе од препорачаниот минимум.

- Д-р Thorson, ќе доаѓаат секој ден жените кои се подготвени да се тестира и да добијат совети. Што ви препорачуваме да ги зачувате здравјето на срцето и крвните садови, ајде да резимираме?

- Прво, јас се обидувам да ги охрабри своите пациенти да бидат проактивни. Им велам дека ние едноставно не треба да се почека до проблемот ќе се почувствува и потребата постојано да се следи нивното здравје, да ги проверат своите перформанси. Тоа е, да се направи нешто, а не да седат.

Земете следење на крвниот притисок. Во една нормална систолниот крвен треба да биде под 140 и дијастолниот - под 90. Зад овие бројки е многу лесно да се следат. Денес во аптеките прекрасен сфигмоманометри кои се мери притисок точно и погодно, отчукувањата на срцето, па дури и да открие абнормалности на срцевиот ритам.

Второ, ако една жена пуши, јас и помогне да ја победи на навика. Ние се обидуваме да им пријде на медицинско советување со психотерапевт, да учествуваат во групи. Но, главната работа што беше резултатот.

Трето, ако жената има дијабетес, јас да ја објасни важноста на постојано следење на холестерол, притисок, телесна тежина. Ние работиме со ендокринолог и нутриционист да и помогне да се намали ризикот.

Затоа, ве повикувам сите жени да се справи со слични проблеми на лекар. Заедно, ќе се справат со фактот дека вие сами никогаш нема да се реши. Вашето здравје - во ваши раце!

Во првиот дел од статијата
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ендометриоза е опасен за срцето на една женаЕндометриоза е опасен за срцето на една жена
Фолната киселина го намали бројот на срцеви заболувања во КанадаФолната киселина го намали бројот на срцеви заболувања во Канада
Грижете се за вашето срцеГрижете се за вашето срце
Срцево заболување после менопауза (менопауза)Срцево заболување после менопауза (менопауза)
Статините и фибрати да го намали ризикот од мозочен удар кај здрави луѓеСтатините и фибрати да го намали ризикот од мозочен удар кај здрави луѓе
Сода е полн за кардиоваскуларни заболувања децаСода е полн за кардиоваскуларни заболувања деца
Срцева болест кај жените Симптоми и лекувањеСрцева болест кај жените Симптоми и лекување
Коронарен артериски болести фактори на ризикКоронарен артериски болести фактори на ризик
Спречување на срцеви заболувања кај жените (Дел 1)Спречување на срцеви заболувања кај жените (Дел 1)
Суплементација со калциум, го зголемува ризикот од смрт од кардиоваскуларни болестиСуплементација со калциум, го зголемува ризикот од смрт од кардиоваскуларни болести
» » » Спречување на срцеви заболувања кај жените (дел 2)